Co w dozowniku mydła zgrzyta – pierwsze oznaki awarii

Niecodzienny trzaski i zgrzyty dochodzące z wnętrza dozownika mydła, mogą zwiastować pojawienie się pierwszych uszkodzeń mechanicznych. Jak im zapobiegać? Jakie środki podejmować, aby nie dopuścić do uszkodzenia?

Metaliczne dźwięki z dozowników automatycznych

Automatyczne dozowniki mydła wydają się być bezobsługowe. Ale nie do końca. Dochodzące z nich dźwięki mogą budzić niepokój. Całkiem uzasadniony. Jednym z powodów jest dostanie się do kanalików zanieczyszczenia. Jeżeli dozownik mydła uzupełniany jest mydłem nalewanym, a nie wkładem, istnieje duże ryzyko, że w środku znalazło się jakieś ciało obce. Jak ono się tam przedostało? Mogło do tego dojść na etapie produkcji, ale jeszcze bardziej prawdopodobne jest to, że mydło zostało celowo zanieczyszczone już w trakcie, kiedy było wlane do dozownika. Jak usunąć tę usterkę? Z dozownika należy wylać pozostałe w nim mydło i dokładnie przyjrzeć się komorze. Czy są w niej jakieś ciała obce? Następnie należy przeczyścić kanaliki doprowadzające mydło do otworu spustowego. Można je przepłukać, a jeśli nie przynosi to efektu, przepchać przy pomocy cienkiego drucika. Oczywiście wszystkie te prace należy wykonywać po wymontowaniu baterii zasilających.

Trzaski i zgrzyty z dozowników ręcznych

Dozowniki Tork  obsługiwane ręcznie, również mogą być podatne na uszkodzenia. Tutaj awarie mają najczęściej charakter mechaniczny, polegający na zatarciu zawiasów, wyłamaniu zębów w kołach zębatych lub ześlizgnięciem się ramienia dźwigni z pompki. Aby usunąć uszkodzenie, należy zdemontować dozowniki mydła i rozebrać ich obudowę. Następnie poszukujemy jakichkolwiek luźnych części, które nie wyglądają tak jak powinny. Staramy się je nałożyć na swoje miejsce, przywracając sprawność urządzeniu. Przy tej okazji warto również dokonać dokładnego oczyszczenia kanalików poprzez ich długotrwałe płukanie, a także uzupełnić ewentualne niedobory smaru na zawiasach i zębatkach. Dzięki temu, dozowniki mydła ponownie będą działać lekko i płynnie.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...