Konserwacja i czyszczenie ręcznych dozowników do mydła

Podstawowe zasady higieny wymagają, aby toaleta była regularnie sprzątana i pozostawiana w nieskazitelnej czystości. Dotyczy to również wszystkich znajdujących się w niej sprzętów – w tym również ręcznych dozowników mydła w płynie. Jak należy je czyścić i konserwować, aby działały długo i niezawodnie, a jednocześnie swoją czystością zachęcały do użytkowania?

Dozowniki mydła i osady oraz kamień

Stalowe dozowniki mydła w płynie narażone są na powstawanie na ich powierzchni kamienia wapniowego. Jest to efektem twardej wody, która może zachlapywać dozownik. Po krótkim czasie zaczynają się na nim pojawiać nieestetyczne osady i zacieki. Najtrudniej wymagające długiego szorowania. Aby sprawnie i bez wysiłku usunąć takie zabrudzenia, należy przygotować roztwór z kwasku cytrynowego lub octu. Są to dwie powszechnie dostępne substancje, bardzo skuteczne w zwalczaniu tego typu zabrudzeń. Czyszczenie należy wykonywać przy pomocy miękkiej i nie rysującej powierzchni szmatki.

Plastikowe dozowniki i pozostałości mydła

Na powierzchni plastikowych dozowników mydła, często pojawiają się zaschnięte resztki detergentu. Jeśli obudowa jest w kolorze białym, a mydło np. różowe, to zacieki wyglądają bardzo nieestetycznie i szybko rzucają się w oczy. Do ich usunięcia najlepiej wykorzystać wilgotną szmatkę, którą ścieramy pozostałości po mydle, pamiętając o częstym płukaniu w czystej wodzie. Pozwoli to uchronić obudowę przed powstawaniem smug.

Konserwacja dozowników mydła

Równie ważne jak czyszczenie, jest również konserwacja dozowników. Najważniejsze to nie pozostawianie dozowników na długi czas nieużywanymi. Jeśli np. dozowniki zostały zainstalowane w szkolnych toaletach i zbliża się wakacyjna przerwa, należy opróżnić je z mydła i dokładnie umyć zasobniki oraz otwór spustowy. Pozwoli to uchronić się przed zaschnięciem mydła w otworze i w konsekwencji jego zatkaniem. Jeżeli dojdzie już do takiej sytuacji, zator można usunąć przez długotrwałe namaczanie dozownika lub próbę przetkania zatoru za pomocą cienkiego drucika lub igły. Czynności tej nie należy stosować wobec dozowników automatycznych.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...