Pęknięta obudowa dozownika mydła – czy można naprawić

Widoczne na obudowach dozowników pęknięcia, mogą wiele osób przyprawiać o ból głowy. Pojawiają się wówczas czarne myśli, dotyczące konieczności wymiany uszkodzonego dozownika na nowy. Czy jednak zawsze jest to konieczne? Czy każde uszkodzenie plastikowej obudowy dozownika, oznacza jego wymianę na nowy? Jak wiadomo, wiążą się z tym całkiem spore koszty, których każdy z nas woli uniknąć.

Kiedy można naprawić pęknięte dozowniki mydła?

Nie każde pęknięcie obudowy dozownika oznacza jego unicestwienie. Jeśli pęknięcie ma charakter powierzchniowy, a obudowa w dalszym ciągu jest stabilna i integralna w większej części, można spróbować naprawić dozownik domowymi sposobami. Pierwsza metoda to sklejenie elementów z tworzywa specjalnym klejem. Aby miejsce łączenia było prawidłowo sklejone, należy szczelinę nieznacznie powiększyć. Umożliwi to klejowi lepszą penetrację i wniknięcie w głąb obudowy, poprawiając siłę trzymania. Do tego celu można użyć precyzyjnego pilniczka lub nożyka tapicerskiego. Alternatywną metodą jest oklejenie pękniętego miejsca taśmą klejącą.

Kiedy uszkodzone dozowniki mydła nie powinny być naprawiane?

Pęknięte obudowy dozowników mydła nie powinny być naprawiane, jeśli doszło do ich trwałego odkształcenia. Ostre krawędzie zdeformowanych elementów mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i powodować niebezpieczne urazy naskórka. Dodatkowo, naprawom nie powinny być poddawane dozowniki mydła, w których została naruszona szczelność wewnętrznego zbiornika na mydło. Można to łatwo stwierdzić po wycieku. Również automatyczne dozowniki Tork  w plastikowych obudowach nie powinny być naprawiane, jeśli uszkodzeniu uległ elektroniczny układ sterujący. W tych wszystkich przypadkach zaleca się wymianę dozowników na nowe. Aby przedłużyć żywotność urządzeń i ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, zalecamy do miejsc często użytkowanych i o wyższym stopniu ryzyka dewastacji, montaż dozowników w metalowych obudowach. Nie ulegają one pęknięciom, ale co najwyżej odkształceniom, które nie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...