Rdza na dozowniku mydła – co to oznacza

Korozja to proces utlenienia metalu, który może zachodzić przy niemal wszystkich produktach wykonanych ze stali. Czy dozowniki mydła również mogą podlegać tym przemianom? A jeśli tak, to jak tego uniknąć? Często otrzymujemy od was pytania, jak usunąć rdzę z dozownika mydła. Czy jednak rzeczywiście jest to rdza, czy może coś zupełnie innego, nie mającego nic wspólnego ze zjawiskiem utleniania się metalu.

Plastikowe dozowniki mydła a korozja

W przypadku, kiedy korzystamy z plastikowych dozowników mydła, nie ma fizycznych możliwości na to, aby pojawiła się na nich korozja. Tworzywo sztuczne nie utlenia się, dlatego nie pojawia się na niej tlenek żelaza. Co zatem może być tym rdzawym nalotem, widocznym na obudowie lub dyszy dozownika? Odpowiedź będzie zaskoczeniem dla wielu osób. To osad mydlany.

Dozowniki Tork – regularne czyszczenie jest konieczne

Pozostawienie dozowników mydła na dłuższy czas nie czyszczonym, może się skończyć w taki właśnie sposób. Na elementach mających kontakt z mydłem, zacznie się odkładać mydlany osad. Jest on efektem długotrwałego odkładania się mydła i narastania w nim bakterii. To właśnie ona odpowiadają za nieestetyczny, ciemny kolor osadu. W ekstremalnych przypadkach, osad może doprowadzić do trwałego zapchania się dysz wylotowych dozownika. Czym to grozi? Oczywiście jego trwałym unieruchomieniem i koniecznością mechanicznego czyszczenia i przepychania kanalików. Taki dozownik mydła powinien następnie zostać poddany procesowi dezynfekcji, aby usunąć resztki bakterii pozostających w kanalikach i mogących zanieczyszczać świeże i czyste mydło w płynie.

Czy prawdziwa rdza może jednak wystąpić na dozownikach mydła? Tak, jest to prawdopodobne, ale tylko w przypadku modeli w obudowie metalowej. W zależności od zastosowanego w nich stopu, zachodzić mogą tam różne reakcje chemiczne, prowadzące do powolnego utleniania się powierzchni. Jeśli zadziałamy wystarczająco szybko, nie będziemy mieć problemów z usunięciem tego typu efektów i ponownym przywróceniu pierwotnego, eleganckiego wyglądu naszym dozownikom mydła.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...